Íme a francia csokimousse receptje, amiért egy fél világ rajong! Legalább is a világ azon része, akik egyébként is csokifüggők. A mi családunkban szinte mindenkit le lehet venni csokival a lábáról.
Az én történetem a csokival gyerekkoromban kezdődött. A régi érában anyukám időről-időre felment Budapestre a dollár boltba, és a Persil mosópor mellett mindig hozott nekem finom nyugati csokikat. Akkoriban, amikor Sport szelet, meg Tibi csoki volt csak a boltokban, ez óriási számba ment. Jaj, vannak olyan ízek, amiket a mai napig érzek a számban. Akkor kezdtem el csokipapírokat gyűjteni.
Aztán jött Franciaország. A falu, ahol éltem, egyszer azzal állt elő, hogy lett nekünk egy testvérvárosunk Franciaországba. Olyan szerencsés voltam, hogy kijuthattam oda az első turnus gyerekcsoporttal. Ámulatba ejtően csodás volt Bretagne szépsége, de engem a hipermarketek csoki részlege vett le leginkább a lábamról. Egy hatalmas szatyor csokival jöttem haza, mert minden zsebpénzem édességre költöttem.
Majd jött a francia-magyar kéttannyelvű gimi. Minden évben kimentünk Párizsba 1-1 hétre cserediákként. Ugye nem lepődsz meg, ha azt mondom, 19 éves koromig minden ilyen kirándulásról egy bőrönd csokival érkeztem haza?
Reménytelen leszokás a függőségről
Egyik évben eldöntöttem, hogy én bizony annyi csokit fogok enni a hazafelé vezető buszozás alatt (kb. 36 órás volt), hogy mire hazaérünk, megundorodjak a csokoládétól. Fél óránként magamba tömtem hol egy szeletet, hol egy egész táblányit. Mire drága szüleimhez értem, brutális állapotba került a béltraktusom a sok csokitól. Egy napig szenvedtem, majd miután elmúlt a sokk, elővettem a dugi csokikat.
Hát azóta is rajongok a csokiért, de már módjával eszem, mert megjött az eszem. Szerencsére. De a csokimousse az egyik nagy kedvencem lett. Ezért a receptért pedig évekkel ezelőtt a Köles étteremben sok százan rajongtak. Most megosztom Veled is a receptjét. Vidd! Élvezd!
Hozzávalók 6 adaghoz:
A csokimousse-hoz:
12,5 dkg gluténmentes étcsokoládé
2 tojás szétválasztva
leheletnyi só
60 g porított nádcukor
3 dl tejszín (teljes házi tejszín a legjobb, vagy habtejszín, ha az előbbi nincs)
Az erdei gyümölcs raguhoz:
70 g nádcukor
250 g mirelit erdei gyümölcs mix
friss mentalevelek
Ide most azt kellene írnom, hogy tejtermék helyettesítése…Szívem szerint nem írnék semmit, de tudom, hogy sokan nem ehettek tejterméket. A tejszínt lehet növényi habbal, vagy csicseriborsó levéből felvert habbal helyettesíteni. technikailag tudom, hogy működik, de saját tapasztalatom nincs az ízükre vonatkozóan.
A csokimousse elkészítése
Tördeld apró darabokra a csokoládét, és tedd egy kisebb habüstbe a 100 ml tejszínnel együtt.
Egy kisebb lábosba önts 2- ujjnyi vizet, helyezd rá a habüstöt, és gőz felett olvaszd fel a csokis elegyet. Ha a csoki 2/3-ad része felolvadt, vedd le a gőzről, és folyamatos keverés mellett várd meg, amíg minden kis csoki darab teljesen felolvad.
A tojásokat válaszd ketté, a fehérjéket a sóval együtt verd kemény habbá.
A porított cukrot vagy édesítőt keverd a csokoládéba, majd ha langyosra hűlt, keverd hozzá a tojások sárgáját is.
A maradék tejszínt is verd kemény habbá.
A csokoládéba először a tejszínhabot keverd bele 2-3 részletben nagyon óvatosan, hogy a habba vitt levegő ne tűnjön el.
Majd ugyan így forgasd a krémbe a tojáshabot is.
A mousse-t 6 pohárba adagold, és dermeszd a hűtőben legalább két órán át. Üvegpohárban mutat szépen ez a desszert.
Közben készítsd el a gyümölcsragut is.
Ehhez egy kis lábosban karamellizáld a cukrot, majd add hozzá a kiengedett gyümölcsöket.
Nagyon lassú tűzön sűrítsd be a gyümölcsöt, közben ne kevergesd, maximum rázogasd, hogy a gyümölcsök egy része egyben maradhasson.
Hűtsd ki a ragut, és csak ezt követően kanalazd a csoki habra.
Tálaláskor friss mentalevelekkel dekoráld.